Informujeme

O jednání zastupitelstva 26. února 2024

O jednání zastupitelstva 26. února 2024

2024-03-11

Poslední jednání zastupitelstva, které proběhlo ve středu 26. února, uplynulo vzhledem k relativně krátkému programu poměrně rychle. Z běžné agendy tentokrát vyčnívaly dva body. Prvním bylo doplnění řad zastupitelů o novou kolegyni, kterou se po nedávné překvapivé rezignaci pana místostarosty Šišky na všechny funkce stala paní architektka Jana Zdráhalová. Ta se zároveň stala novou radní.

Za jiných okolností bychom se v diskuzi přinejmenším podivili, že novým členem rady se stává náhradník, který kandidoval až z 11. místa, a přeskočí tak nejen spolustraníky, ale i logický nárok opozice. V případě paní architektky však převažuje radost, že v radě, která v Radotíně rozhoduje téměř o všem podstatném, konečně zasedne odborník na architekturu, urbanismus a územní plánování.

Těch se silně dotýkal druhý důležitý bod – Centrum Radotín. Obří developerský projekt má i velkorysý časový rozvrh, takže o něm zastupitelstvo opakovaně jedná už od roku 2013. Dosavadní argumenty nicméně považujeme za nepřesvědčivé, nejasné a pochybné, na čemž se nezměnilo nic ani tentokrát. Hlasovali jsme tedy jako opozice proti. Budoucí přínos projektu pro Radotín považujeme za iluzorní, přičemž náklady budou až příliš hmatatelné: stěhování úředníků do náhradních prostor, které je třeba připravit a rekonstruovat, demolice dosavadní budovy, která v nedávné době prošla rozsáhlou rekonstrukcí, další roky stavebního ruchu a všeobecného provizoria, opotřebení infrastruktury a snížení kvality života i životního prostředí v důsledku stavebních činností, stejně jako na neurčito odložená stavba nové radnice, která měla podle původního návrhu zbytku projektu předcházet. Samo Centrum je navíc jen jedním z řady rozsáhlých developerských projektů na území Radotína, v budoucnu lze tedy počítat s velkým nárůstem dopravy a dalšími komplikacemi.

Ostatní body programu byly méně významné záležitosti, které se už obešly bez rozporů. Že se ale ani takové body nevyplácí podceňovat smutně dokládá aktuální zkáza Macháčkova gruntu, tedy jednoho z nejcennějších a nejstarších domů v Radotíně. Tomuto nekulturnímu barbarství otevřelo cestu právě neuvážené rozhodnutí zastupitelstva.

Jan-Matěj Rak, zastupitel Městské části Praha 16 za Společně pro Radotín

Vyhledávání