Informujeme

Dalším stromům v centru Radotína hrozí likvidace

Dalším stromům v centru Radotína hrozí likvidace

2024-02-13

Po morušovém stromořadí a několika velikánech pokácených v důsledku zkapacitnění křižovatky pod Korunou chystá úřad likvidaci trojice javorů před tzv. akumulátorkou (budovou patřící mezi nejstarší radotínské stavby, která byla na přelomu tisíciletí nákladně zrekonstruována, aby sloužila jako sídlo úřadu, a která má v budoucnu jít bez náhrady k zemi kvůli vyklizení prostoru soukromému developerskému projektu).

„Zdravotní stav stromů napadených houbovou chorobou byl očividně zhoršen nevhodnými arboristickými zásahy brutálního řezu a zanedbanou péčí o obnažené plochy,“ konstatuje při prohlídce náš expert z komise pro životní prostředí Jiří Horák.

„Proti záměru kácení jsme podali úřední cestou připomínku, očekáváme řádný postup podle zákona a žádáme, aby se stromům dostalo řádné péče,“ dodává ekologický aktivista Václav Vojíř.

Pozornosti úřadu doporučujeme spíše uschlou větev lípy visící nad nedalekým frekventovaným chodníkem – a doufáme v odborný a citlivý zásah.

Za stromy plnící mimořádně důležitou klimatizační funkci v rozpáleném městě budeme nadále bojovat. Jen málokterý z nově vysazovaných stromů tzv. náhradní výsadby se totiž dožije tak vysokého věku, aby starší stromy nahradil.

Vyhledávání